Jak policzyć rzeczywisty zysk z lokaty bankowej?

Lokata bankowa jest jedną z wielu możliwości inwestowania oszczędności, jednak również jedną z najpopularniejszych. Dlaczego? Lokaty są bezpieczne i gwarantują nam pewny zysk oraz brak ryzyka inwestycyjnego. Te czynniki szczególnie zachęcają klientów do ich zakładania. Jest to idealny sposób na inwestowanie kapitału.

Wybierając lokatę spośród wielu ofert, największą uwagę zwracamy na atrakcyjne oprocentowanie. Podczas analizy potencjalnego zysku to właśnie jego wartość jest najważniejsza. Należy jednak pamiętać, że owa wartość nie odpowiada zyskowi rzeczywistemu. Zostanie ona pomniejszona.

Oprocentowanie nominalne

Jest to oprocentowanie podawane przez banki w ofertach. Nie jest w nim uwzględniony podatek ani stopa inflacji. Podawane jest w skali roku, o czym należy pamiętać analizując lokatę o krótszym terminie zapadalności. Nie informuje nas ono również, jak często naliczane są odsetki. Dlatego badając opłacalność lokaty nie powinniśmy zaprzestawać na zapoznaniu się z oprocentowaniem prezentowanym przez bank.

Okres kapitalizacji odsetek

Jest to częstotliwość z jaką bank dopisuje wartość odsetek do podstawy lokaty. Im ta częstotliwość jest większa – tym lepiej. Regularnie zwiększa to naszą podstawę, od której bank nalicza kolejne odsetki. Dlatego warto rozejrzeć się za lokatą, która dopisuje odsetki częściej, niż tylko na koniec okresu umowy z bankiem.

Oprocentowanie netto

To oprocentowanie informuje nas jaki będzie nasz zysk z lokaty po uwzględnieniu podatku. Podatek, jakim są objęte lokaty, wynosi 19% i popularnie jest nazywany podatkiem Belki. Bank pobiera go automatycznie po upłynięciu okresu trwania umowy. Po wypłaceniu należnego kapitału odsetki są już odpowiednio pomniejszone.

Wpływ inflacji

zysk z lokaty bankowejJest to w zasadzie ostatni czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu rzeczywistego zysku. Inflacja to utrata siły nabywczej naszych oszczędności w czasie. Oznacza to, że przy założeniu, że stopa inflacji po okresie trwania lokaty przyrównując do jej początku wyniosłaby 4%, to za nasze odsetki możemy kupić o 4% mniej produktów, niż wcześniej. Co innego w przypadku deflacji – wtedy wartość naszych pieniędzy wzrośnie.

Podsumowując, aby policzyć rzeczywisty zysk z lokaty należy najpierw odjąć od niego podatek Belki, następnie stopę inflacji. Przypuśćmy, za założyliśmy lokatę na rok z oprocentowaniem 3,50%. Oprocentowanie netto tej lokaty wynosi 2,84%. Jeśli stopa inflacji rok do roku wyniosłaby 2%, to realne oprocentowanie wyniesie 0,84%. Przy deflacji będziemy zarabiać jeszcze więcej.

Zobacz jaki bank posiada najlepsze oferty lokat bankowych na serwisie oszczednoscionline.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *