Kredyt konsolidacyjny – rozwiązanie problemów ze spłatami rat?

W życiu człowieka może zdarzyć się sytuacja, w której niespodziewanie okaże się, że ma się za dużo kredytów do spłacania. Suma zobowiązań może przerastać kredytobiorcę, jednak nie ma co popadać w panikę – jest wyjście z tej przykrej sytuacji.

Zamiast kilku kredytów – jeden

Rozwiązaniem problemy może być kredyt konsolidacyjny. Jest to pożyczka, która umożliwia spłacenie wszystkich zobowiązań w jednym momencie, a polega to na zamianie kilku kredytów na jeden. Oczywiście jego rata będzie dopasowana do możliwości finansowych pożyczkobiorcy. Kredyt konsolidacyjny można wziąć na spłatę niemal każdego rodzaju zobowiązania, jednak w niektórych przypadkach są pewne limity. W przypadku brania kredytu pod zabezpieczenie hipoteczne, jego wysokość będzie ograniczona w stosunku do wartości nieruchomości. W niektórych bankach jest to 70% jej wartości, w innych – nawet 100%. Jeśli nie ma się zabezpieczenia tego typu, bank może udzielić konsolidacji do 50 – 80 tysięcy złotych.

Jak rozsądnie konsolidować?

Kredyt konsolidacyjnyPrzyjmijmy, że człowiek ma cztery kredyty – jeden na mieszkanie, jeden na samochód, jeden kredyt konsumpcyjny i zadłużenie na karcie kredytowej. Musi co miesiąc płacić cztery raty, których wysokość wynosi 2,5 tysiąca złotych. Po wzięciu kredytu konsolidacyjnego spadnie ona do 1,6 tys. złotych. Należy jednak pamiętać, że bank liczy swoją prowizję i odsetki, więc człowiek w ogólnej perspektywie zapłaci więcej, jednak biorąc pod uwagę bieżący brak problemów związanych z nieterminowymi spłatami oraz faktem, że miesięcznie pozostaje mu w kieszeni znacznie więcej gotówki, jest to i tak operacja opłacalna.

Czy warto?

Decyzję o wzięciu kredytu konsolidacyjnego warto poważnie przemyśleć. Może być to ratunek przed zaciskającą się na szyi pętlą kredytową, jednak jeżeli udaje się spłacać wszystkie zobowiązania na czas, nie jest to rzecz niezbędna. Trzeba policzyć, czy rata kredytu konsolidacyjnego nie przekroczy sumy wszystkich spłacanych aktualnie rat. Jeżeli okaże się ona mniejsza, wówczas kredyt taki można wziąć, jeśli natomiast będzie większa, jest to po prostu nieopłacalne.

Porównaj tanie kredyty konsolidacyjne na konta-oszczednosciowe.blogspot.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *