Rynek pracy w 2014 roku

Rok 2014 był przełomowy dla rynku pracy. Od lutego bezrobocie zaczęło stopniowo spadać. Nastąpiło ożywienie na rynku pracy o długoterminowym charakterze. W całym 2014 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy prawie 1,1 miliona wolnych miejsc pracy.

Największe branże 2014 roku

Najlepiej rozwijającymi się branżami były: produkcja przemysłowa, transport i logistyka, handel detaliczny. Wciąż wzrasta znaczenie sektora usług. Taki stan rzeczy potwierdzają najczęściej poszukiwane przez pracodawców zawody.

W kraju zatrudniono najwięcej osób w budownictwie, do pracy fizycznej i w ochronie. W pierwszej 10 znalazły się takie branże jak: sprzedaż, produkcja, obsługa klienta i call center, logistyka, inżynieria, IT i e-commerce. Ze wszystkich ofert na rynku w największej ilości znalazły się oferty pracy zagranicznej.

Gdzie najłatwiej o pracę?

Pierwszy kwartał 2014 r. nie był obfity w nowe oferty. Spadek bezrobocia w lutym spowodował stopniowe zwiększanie się liczby ofert na rynku pracy. Do wzrostu liczby ofert przyczyniło się rozpoczęcie prac sezonowych w budownictwie i rolnictwie, a także rozpoczęcie sezonu turystycznego.

Listopad był miesiącem, w którym pracodawcy złożyli największą liczbę ofert. Najtrudniejszym miesiącem dla osób poszukujących pracy był luty.

Najwięcej ofert pracy złożono w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i śląskim. W tych rejonach było najłatwiej o pracę, ale w województwach wielkopolskim i pomorskim sytuacja na rynku pracy też była dobra. Najtrudniejsza sytuacja była w opolskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Najbardziej poszukiwane profesje

Branże, które zatrudniły najwięcej osób to budownictwo, ochrona, praca fizyczna. W pierwszej 10 znalazły się branże: administracja, produkcja, logistyka i transport, turystyka, hotelarstwo, edukacja społeczna.

Najczęściej poszukiwanymi specjalistami w 2014 roku byli: kierowca, sprzedawca, magazynier, fizjoterapeuta, psycholog, kierownik, elektryk, nauczyciel.

Najpopularniejsze kierunki rozwoju zawodowego

Obecnie rośnie zapotrzebowanie na dobrych specjalistów. Rozwój przedsiębiorstw usługowych sprawił, że duże zainteresowanie wzbudziły kursy masażu, wizażu i kursy kucharskie. Rozwój wielu firm skutkuje powstaniem nowych miejsc pracy, dlatego popularnością cieszą się również kursy księgowości i kursy kadrowo-płacowe.

Jak wynika z analiz gospodarczych, można spodziewać się dalszego rozwoju rynku pracy oraz wzrostu ilości ofert pracy. Prognozy wskazują, że w roku 2015 najwięcej miejsc pracy powstanie w branżach: transport i logistyka, hotelarstwo, handel detaliczny i hurtowy, finanse i ubezpieczenia.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem Gowork – aktualne ogłoszenia pracy.

infografika_gowork_v1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *